Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto

Poszukując nowej pracy niezwykle ważną kwestią jest wynagrodzenie. Zwykle kandydat musi sam określić swoje oczekiwania finansowe, niekiedy też pracodawca z góry określa jaką stawkę jest w stanie przeznaczyć na pracownika. Warto jednak wiedzieć, jaka różnica określa wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto. Dzięki temu, nie spotka nas rozczarowanie z wypłatą „na rękę”.

Różnica między brutto a netto obejmuje przede wszystkim podatek oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Różne jednak będą te kwoty w zależności od rodzaju umowy. W przypadku umowy o pracę, za przykład posłużyć może najniższa krajowa, która obecnie wynosi 2100 brutto złotych. Jednak kwota netto będzie już o wiele niższa. Pracownik na swoje konto otrzyma około 1530 złotych. Resztę kwoty odprowadza pracodawca na stosowne składki. W przypadku umowy zlecenie, funkcjonuje stawka godzinowa. W 2018 roku najniższa z możliwych to 13, 70 brutto. W zależności czy jest się jeszcze studentem czy już osobą po 26 roku życia, od tej kwoty również odprowadza się podatki i składki. Student może więc otrzymać „na rękę”  około 11,70 złotych, natomiast pozostali około 9,70 złotego. Jeszcze inną formą jest umowa o dzieło. Podatek od kwoty brutto wynosi 18%, jednak uwzględnić w tym przypadku można koszt uzyskania przychodu, który zwalnia część kwoty od obliczania podatku.

W przypadku innych stawek, należy indywidualnie obliczyć wysokość faktycznych wpływów na konto z tytułu wynagrodzenia. Można ułatwić sobie to zadanie, korzystając z internetowych kalkulatorów wynagrodzeń, które uwzględniają wszelkie składki i pokazują faktyczną kwotę netto. W przypadku ubiegania się o pracę, w celu uniknięcia nieporozumień, trzeba zawsze podkreślać czy wspominamy o kwocie brutto czy też netto. Jeśli to pracodawca oferuje stawkę, w przypadku wątpliwości, dobrze jest się dopytać czy podana kwota jest już całością faktycznego wpływu na konto. W ten sposób można mieć pewność, że doszło się do porozumienia podczas rozmowy o  daną pracę.

Bądź pierwszy, by skomentować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − 1 =