Podatek za wynajem

Nieruchomości to niewątpliwie dobra inwestycja na przyszłość, szczególnie, jeśli wiąże się ze stałym dochodem w postaci wynajmu. Należy jednak pamiętać, że wynajem mieszkania trzeba koniecznie zgłosić do urzędu skarbowego, a co za tym idzie zapłacić od tego podatek. Niezależnie od tego czy wynajem dokonywany jest prywatnie czy w tym celu właściciel założy firmę, podstawową zasadą, do jakiej trzeba się zastosować to kompletowanie wszystkich możliwych dokumentów związanych z najmem. W ten sposób z pewnością łatwiej i szybciej naliczyć się odpowiedni podatek, określając i odliczając również ewentualnie związane z tym koszty.

Rozliczając się z najmu można wybrać następujące rodzaje opodatkowania:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych – 18% lub 32%, stosowane prywatnie lub w ramach założonej do tych celów działalności;
  • rozliczanie najmu w ramach założonej firmy i opodatkowanie liniowe podatkiem w wysokości według stawki 19%;
  • ryczałt ewidencjonowany – 8,5%, zazwyczaj stosowany przez osoby prywatne.

Rozliczenie najmu na zasadach ogólnych

Rozliczenie najmu na zasadach ogólnych odbywa się w oparciu o podatek według skali 18% lub 32%, w sytuacji, gdy doszło do nadwyżki ponad kwotę dochodów 85 528 zł.

Zasada obowiązuje w przypadku, gdy właściciel mieszkania przeznaczonego pod wynajem nie złoży oświadczenia o:

  • rozliczeniu się z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • rozliczeniu się z najmu poprzez założoną firmę (nieruchomość staje się środkiem trwałym).

W tym miejscu warto pamiętać o zasadzie, że przychód z najmu można pomniejszyć o koszty jego uzyskania. Mimo iż stawka podatkowa jest dosyć wysoka, to podatek liczony jest jednak od czystej kwoty dochodu, czyli dopiero po odliczeniu wszystkich potencjalnych kosztów.

Jeżeli właściciel nie złoży żadnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania wynajmu mieszkania, to dochody z takiego przedsięwzięcia dolicza się do pozostałych dochodów, a podatek oblicza zgodnie z tzw. skalą podatkową.

Rozliczenie najmu na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Rozliczanie się na zasadach ryczałtu jest możliwe tylko wówczas, gdy podatnik złoży odpowiednie oświadczenie. Dokument takie należy złożyć do 20 stycznia danego roku, a w sytuacji, gdy najem rozpoczyna się trakcie trwania roku, do dnia uzyskania pierwszego przychodu z najmu. Wówczas nie składa się PIT-36 tylko osobną deklarację PIT-28, a co za tym idzie przychodów z najmu nie sumuje się z tymi uzyskanymi prywatnie. Z kolei kwotę uzyskaną z najmu opodatkowuje się według stawki 8,5% – podatek 8,5% mnoży się przez wartość przychodu, czyli całą kwotę uzyskaną od najemcy.

Najem mieszkania poprzez firmę

Alternatywą dla wynajmu prywatnego jest założenie działalności gospodarczej i najem mieszkania poprzez firmę. Warto jednak mieć na uwadze kwestię tego, jakie nieruchomości wynajmuje właściciel i na jaki okres, bo może się okazać, że założenie działalności nie jest wcale wyborem tylko już koniecznością. Jeśli bowiem właściciel danej nieruchomości wynajmuje pokoje na doby, nie jest to już tylko działalność związana z najmem, ale działalność hotelarska, która wymagała założenia działalności. Wyjątkiem jest tutaj działalność rolników, ich działalność nie wymusza prowadzenia działalności gospodarczej.

Zeznanie podatkowe wynajmującego

Wybór właściwej deklaracji podatkowej jest zależny od metody, jaką podatnik rozlicza się z najmu.

  • Najem prywatny nie rozliczany ryczałtem – wymagana deklaracja PIT-36. Jako źródło przychodów należy w części D deklaracji wskazać odpowiednie kwoty w pozycjach oznaczonych, jako „najem i dzierżawa”.
  • Najem na firmę – wymagana deklaracja to PIT-36. Jako źródło przychodów należy w części D deklaracji wskazać odpowiednią kwotę, wpisując ją w rubrykę „pozarolnicza działalność gospodarcza”.
  • Najem prywatny rozliczany ryczałtem – wymagana deklaracja to PIT-28.

Należy pamiętać, że prawo rozliczenia wynajmu w formie ryczałtu przysługuje wyłącznie osobie prywatnej.

Bądź pierwszy, by skomentować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście − osiem =