Co to jest podatek VAT i jak go obliczyć?

W większości krajów na całym świecie istnieje tzw. podatek od dóbr konsumpcyjnych, a więc od towarów i usług. To pewien procent naliczany od danego produktu. Jego stawka zależy od przepisów krajowego prawodawstwa. W krajach należących do Unii Europejskiej najniższa stawka wynosi 15% w Luksemburgu, natomiast najwyższa na Węgrzech, aż 27%. W niektórych krajach świata, obcokrajowiec ma prawo do zwrotu zaciągniętej składki. Jednak jest to bardzo rzadko wykorzystywane, ponieważ większość ludzi nie zna swoich przywilejów.

Co to jest VAT?

Nazwa podatku VAT jest skrótem od angielskiego połączenia słów Value Added Tax, co w języku polskim oznacza podatek od wartości dodanej. To suma pobieranych na każdym etapie obrotu kwot od towarów i usług. W praktyce oznacza to, iż podatek naliczany jest za każdym razem, gdy towar lub usługa jest przywożona lub wywożona z jednego kraju do drugiego.

Kiedy naliczany jest podatek VAT?

Podatek VAT jest naliczany nie tylko między zarejestrowanymi w VAT firmami wymieniającymi towary lub usługi, ale także wśród klientów biznesowych i indywidualnych. Na przykład podatek VAT jest naliczany we wszystkich następujących przypadkach:

  • Od producentów towarów np. obuwia, którzy dodają podatek VAT do ceny swojego produktu sprzedawanego później w sklepie obuwniczym. Tutaj relacja między jedną firmą a drugą.
  • Od wykonawców danej usługi np. fryzjerzy, którzy w ramach swojej ceny naliczają wszystkim swoim klientom indywidualnym podatek VAT.

Jak wyliczyć podatek VAT?

Wyliczenie podatku VAT nie należy do najtrudniejszych czynności. Podstawą dobrego wyliczenia VAT jest znajomość wszystkich, obowiązujących w kraju stawek. A warto przypomnieć, że w Polsce istnieją trzy poziomy podatku VAT. Pierwszym jest tzw. stawka podstawowa, która od 1 stycznia 2011 roku wynosi 23% i obejmuje towary i usługi niewymienione w pozostałych stawkach. Drugi parametr wynosi 8% i dotyczy między innymi takich produktów jak rośliny, warzywa, owoce czy mięso i ryby. Trzeci stawka wynosi 5% i jest ona stosowana w odniesieniu do książek, czasopism, wyrobów mlecznych czy produktów zbożowych. Istnieje także stawka 0%, która obejmuje między innymi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów oraz ich eksport.

Aby lepiej zrozumieć wyliczenie podatku VAT należy zaznajomić się z ustawą dotyczącą tego podatku, w którym przejrzyście rozpisano towary i usługi oraz przyporządkowano do nich odpowiednie stawki. W razie problemów z wyliczeniem, warto skorzystać z darmowych kalkulatorów. Jednak warto pamiętać, że samo wyliczenie jest prostą sprawą.

Bądź pierwszy, by skomentować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × trzy =